« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Nepieļausim bojāgājušo skaita pieaugumu!

(30.11.2011)

Fakts, ka oktobrī ceļu satiksmes negadījumos gājuši bojā par 57% vairāk cilvēku nekā gadu iepriekš šajā pašā mēnesī, izraisa gan satraukumu, gan jautājumus. Vai tiešām līdzšinējā Latvijas pozitīvā tendence, kas liecināja par vienu no straujākajiem Eiropas Savienībā bojāgājušo skaita samazinājumiem, ir apstājusies, vai sevi ir izsmēlušas informatīvi skaidrojošās akcijas, un cilvēki tām vairs nepievērš uzmanību?
Gan šī statistika, gan informācija par vairākām traģiskām avārijām novembrī  aicina veikt analīzi un izdarīt secinājumus. Labi zināms, ka viens no pamata iemesliem, kādēļ palielinās satiksmes negadījumu skaits ir problēmas ar redzamību tumšajā diennakts laikā. Lai to ietekmi mazinātu, Autoklubs LAMB jau divpadsmito gadu organizēja akciju „Autogaismas Kārtībā!”, aicinot autovadītājus pārbaudīt savu spēkratu gaismas. Informatīvus pasākumus organizē arī Ceļu satiksmes drošības direkcija, bet Ceļu policija drīzumā uzsāks atstarotāju izplatīšanas akciju.
Pagarinoties tumšajam diennakts periodam, katru gadu gan autovadītājiem, gan kājāmgājējiem ir jāpierod pie sliktākas redzamības, līdzīgi kā katru gadu jāpierod pie braukšanas sniegotos ceļos. Diemžēl līdzšinējā prakse liecina, ka ar tradicionālajiem līdzekļiem nepietiek, neskatoties uz informatīvajiem aicinājumiem un skaidrojumiem, gājēji nepietiekami izmanto atstarotājus. Vieni uzskata, ka tie bojā kopējo apģērba stilu, citi atsarotāju piestiprina formāli, neiedomājoties, ka autovadītājam tas ir jāredz, bet trešajiem to vispār nav.
Lai veicinātu atstarotāju izmantošanu un izpratni par to nozīmi, jāpanāk lai informācija un arī pats atstarotājs sasniegtu katru satiksmes dalībnieku gan pilsētās, gan lauku rajonos. Laikā, kad iedzīvotāju pirktspēja ir samazinājusies, daudziem atstarotājs nav prioritāte, tomēr katram būtu jāpadomā par iespējamajām traumām un ar tām saistītajiem izdevumiem, nokļūstot ceļu satiksmes negadījumā.  Šī būtu laba iespēja, kā pašvaldības praktiski varētu demonstrēt rūpes par saviem iedzīvotājiem, sadarbībā ar „Latvenergo” un citām atbildigām institūcijām nodrošinot kvalitatīvu apgaismojumu uz savā pārziņā esošajiem ceļiem, kā arī iesaistoties bezmaksas atstarotāju izplatīšanā. Tieši pašvaldībai iedzīvotāji ir deleģējuši rūpes par savu teritoriju, un pašvaldībai iedzīvotāju uzticība ir jāataisno.  
Komunikācijā ar iedzīvotājiem būtu jāiesaista arī bāriņtiesa un sociālie dienesti, kas ikdienā tiekas un runā ar cilvēkiem, kā arī, protams, skolas. Skolēniem jau klases audzinātāja varētu prasīt, lai pie somas būtu piestiprināts labi saskatāms atstarotājs, līdzīgi, kā uz skolu katru dienu jāņem dienasgrāmata. Skolās būtu jāuzrunā ne tikai skolēni, bet arī viņu vecāki, kuru izpratne par satiksmes riskiem dažkārt ir mazāka nekā bērniem. Ne visi kājāmgājēji saprot vai grib saprast, ka būdami nesaredzami, viņi apdraud ne tikai sevi, bet arī citus līdzpilsoņus, tādēļ par atsatotāju atkārtotu un ļaunprātīgu nelietošanas varētu uzlikt arī kādu sodu. Savukārt autovadītāji, it īpaši lauku novados, redzot kājāmgājēju bez atstarotāja, varētu viņu uzrunāt, brīdināt un, ja mašīnā ir, iedot arī atstarotāju. Ne visu iepriekš ir iespējams paredzēt normatīvajos aktos,  jo bieži loģiska rīcība atbilstoši konkrētā brīža izaicinājumam ir problēmas risinājuma priekšonoteikums.
Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.
 
 
Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis


Iepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija