« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Šokēts Šauļos

(29.01.2016)

FeelingshockedinSiauliai (Šokēts Šauļos) – tā sociālajos tīklos savas sajūtas raksturojis kāds Latvijas autovadītājs, ieraugot,  cik maksā degviela kaimiņvalstī vienā no Neste DUS. 21. janvārī 95. markas benzīnam cena bijusi 95 centi, bet dīzeļdegvielai pat 77 centi, kas ir krietni mazāk nekā Latvijā. Arī Igaunijā Statoil degvielas uzpildes stacijā Pērnavā nesen 95 benzīns maksājis 88, bet dīzelis 82 centus.

Nav taisnība, ka  degviela Latvijā jebkur ir ievērojami dārgāka nekā Lietuvā vai Igaunijā. Salīdzinot Statoil DUS cenas, dažkārt var redzēt lielākus ciparus pie dienvidu vai ziemeļu kaimiņiem, tomēr, piemēram, Lietuvā  ir atrodamas tādas uzpildes stacijas, kur litrs dīzeļa maksā 75 centus. Turklāt nebūt ne no mucas Baltkrievijas vai Krievijas pierobežā. Protams, eksperti uzreiz teiks, ka ir taču dažādas dīzeļdegvielas, kuras ir vai nav piemērotas aukstai ziemai - jo  zemākā temperatūrā sasalst, jo ir dārgākas. Citi zinātāji uzreiz velk no gudrību lādes ārā stāstu par dārgo biokomponenti, kas lūk sadārdzina degvielu akurāt tieši Latvijā. Daži viedie eksperti runā par ievērojamām cenu atšķirībām pat viena tīkla degvielas uzpildes stacijās dažādās pilsētās. Tomēr skumji, ka visi šie skaidrojumi ir atbildot uz pamatjautājumu – kādēļ mums ir sliktāk, dārgāk utt.?

Par dažiem centiem vairāk varētu būt, un iespējams autovadītājus tas pat apmierinātu, ja degvielas cenā Latvijā tāpat kā pārējās Baltijas valstīs būtu iekļauts ikgadējais transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis. Tomēr līdz šim katru gadu, dodoties uz tehnisko apskati, jāsagatavo pieklājīga naudiņa, jo jāmaksā fiksētsnodoklis, kura summa nemainās nobrauc auto 100 000 vai 1000 km gadā.

Pēc nesen nokusušā un šur tur vēl kūstošā sniega ielās atklājas arvien jaunas bedres, visbiežāk tās ir nelielas, bet asām malām, tātad liels ir risks iebraucot tādā pārsist riepu. Šogad Autoklubs LAMB jau ir palīdzējis 109 autovadītājiem, kuru spēkratiem bija pārsistas riepas, turklāt 39 bija tās pārsituši tieši pēdējās dienās, atkušņa laikā. Šur tur ielās ir redzami vīri vestēs, aizlāpot bedrītes. Skaidrs, ka tas jādara jau šobrīd, neskatoties uz laika apstākļiem, jo dažviet asfalta bojājumi ir bīstami. Tomēr, ja Latvijā tāpat kā pārējās Baltijas valstīs absolūti lielākā daļa no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un degvielas akcīzes tiktu izmantota ceļu uzturēšanai, visdrīzāk bedres lielos daudzumos nelīstu ārā pēc sniega nokušanas. Latvijā no autovadītājiem ar akcīzes nodokli degvielai tiek iekasēti vairāk nekā 400 miljoni eiro, bet uz ceļiem nonāk labi ja 200 miljoni. Turklāt ir vēl citi maksājumi, kā nodeva par tehnisko apskati, apdrošināšana utt.

Ir godīgi un līdztiesīgi ja nodokļiir saistīti ar nobraukto kilometru daudzumu– jo vairāk brauc, jo vairāk bojā segumu. Tikko ir savākti 10 000 autovadītāju paraksti par transportlīdzekļa nodokļa iekļaušanu akcīzē, un ceram, ka Saeima novērtēs šo iniciatīvu un atbilstoši rīkosies.

Ņemot vērā bēdīgo ceļu stāvokli, būtu jāatjauno  Autoceļu fonds. To valdība likvidēja krīzes laikā, kuru taču esam veiksmīgi pārvarējuši.  Tajā jānonāk naudai no iekasētā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un akcīzes nodokļa degvielai. Skaidrs, ka mūsu valsts finanšu kuģa vadībai var nepatikt konkrētam mērķim iezīmēta nauda. Labāk lai viss ir vienā maisā, jo tad ceļu naudu var izmantot dažādām citām lietām, kurām šis nodoklis nav domāts.

Un vēl, neskatoties uz to, ka ceļu kvalitāte Lietuvā un Igaunijā ir labāka esam aprēķinājuši, ka pirmos divos gados par jaunu mašīnu autovadītājs dažādos nodokļos Latvijā vidēji nomaksā aptuveni 700 eiro, Igaunijā no 200 līdz 300 eiro, bet Lietuvā  zem 100 eiro - FeelingshockedinLatvia(Šokēts Latvijā)!

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklisIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija