« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Gaidot Rietumeiropas drošību uz Latvijas ceļiem, uzvilksim vesti!

(12.11.2015)

Apkopojot 2014. gada statistiku secinām, ka Latvija joprojām ir stabili pēdējā vietā ES, rēķinot bojā gājušo skaitu uz vienu miljonu iedzīvotāju. Mūsu valstī ir 106 bojā gājušie, vidēji ES – 51, bet pirmo vietu ieņemošajā Zviedrijā – 28. Nav taču Zviedrija nekāda dienvidu valsts, kur nebūtu sniegi, slidenu ceļi un ilgs tumšais diennakts laiks! Tātad ģeogrāfiskais izvietojums, klimata zona un laika apstākļi nav svarīgākais kritērijs, kas ietekmē satiksmes drošību.

Nesen Rīgā notika divi satiksmes drošībai veltīti nozīmīgi pasākumi, kuros iezīmējās jauna izpratne par darāmo, lai Latvija pamestu bēdīgi traģisko Eiropas pastarīša vietu. Tā 5. novembrī Satiksmes ministrijā notika  Ceļu satiksmes drošības rādītāju programmas (PIN – RoadSafetyPerformanceIndex) augsta līmeņa diskusija, kurā starptautiskie un vietējie eksperti sprieda par ES dalībvalstu paveikto satiksmes drošības uzlabošanā. Diskusija pamatā fokusējās uz mazaizsargāto satiksmes dalībnieku drošības stiprināšanu, un izskanēja viedokļi par Latvijā veicamajiem pasākumiem. No rietumu ekspertiem izskanēja viedokļi, ka svarīgākie pasākumi, stiprinot satiksmes drošību, ir mūsdienīgas infrastruktūras izveide un moderno tehnoloģiju pielietošana automašīnu aprīkojumā. Jau šobrīd arvien plašāk Eiropas valstīs tiek izmantotas riteņbraucēju atpazīšanas un aklo zonu brīdinājuma sistēmas, kuru darbības rezultātā auto „gudrās iekārtas” pašas var pieņemt lēmumu par automātisku bremzēšanu. Tajā pašā laikā gan no ārvalstu, gan pašmāju ekspertiem izskanēja arī vairāki strīdīgi viedokļi, piemēram, ka atbilstošas un drošas infrastruktūras izveide jau šobrīd ir svarīgāka par atstarojošo vestu, un citu atstarojošu elementulietošanu uz Latvijas ceļiem. Protams, ja mūsu valsti caurvītu no brauktuves atdalītu, labi apgaismotu velojoslu vai celiņu tīkls, atstarojošo vestu nozīme riteņbraucējiem ievērojami samazinātos. Tomēr nedzīvojam kādā Utopijas valstī, kur viss nekavējoties sakārtojas atbilstoši diskusijās nolemtajam, mēs zinām, ka līdz patiesi drošai infrastruktūrai vēl tāls ceļš ejams, tādēļ bezatbildīgi ir esošajā situācijā neatbalstīt atstarojošo vestu, atstarotāju, lukturīšu un citu gaismas elementu lietošanu. Valsts Ceļu pārstāvju teiktais liecina, ka tuvākajā laikā visā Latvijā uzreiz nebūs Rietumeiropas drošības prasībām atbilstošas infrastruktūra, veloceliņi, ietves, apgaismojumsu.c.

Valsts tiesu ekspertīžu birojs 2014. gadā, analizējot 573 autotehniskās ekspertīzes, konstatējis, ka 136 gadījumos, tātad aptuveni ceturtajā daļā satiksmes negadījumu iemesls bijusi gājējuvai riteņbraucēju rīcība, kas  bija pretrunā satiksmes noteikumiem. Aizvadītajā gadā no visiem bojāgājušajiem satiksmes dalībniekiem 35% bija gājēji un 15% divriteņu braucēji, šī gada 10 mēnešos bojā gājis 41 gājējs. Katram riteņbraucējam un gājējam ir jāsaprot, ka bezatbildība, nevalkājot atstarojošo vesti un atstarotājus, var būt par iemeslu ne tikai paša apdraudējumam, bet var izraisīt avārijas situāciju, kurā cietīs citi satiksmes dalībnieki, kas lieto atstarotājus un apzinīgi ievēro satiksmes noteikumus. Akcentu likšana tikai uz infrastruktūras pilnveidošanu ir veselībai un arī dzīvībai bīstama. Labāk sagaidīt plašu un drošu velojoslu tīklu, gaišas, labi redzamas, vairāk regulējamas gājēju pārejas, gājēju tiltus un tuneļus veselam un spēka pilnam, nevis kādā kapu kalniņā.

Par satiksmes drošību šķēpi tika lauzti arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē, kurā piedalījās deputāti, par satiksmes drošību un ceļu būvi atbildīgās amatpersonas, citi eksperti un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Sarunas laikā tika iezīmētas galvenās satiksmes drošības problēmas, citu starpā zemais gājēju drošības līmenis apdzīvotās vietās tumsā, kā arī gājēju un velosipēdistu bieži neatdalītās pārvietošanās telpas no kopējās transporta līdzekļu plūsmas. Tas vēlreiz pamato nepieciešamību sargāt sevi un lietot atstarojošus elementus, nevis tumsā nostāties ceļa malā un gaidīt, kad tiks izbūvēta ietve vai veloceliņš un izvietots apgaismojums.

Cita starpā sēdē tika uzsvērts, ka pat nenozīmīga atļautā braukšanas ārtuma pārsniegšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kas tiešā veidā var ietekmēt satiksmes negadījuma seku smaguma pakāpi. Izvērtējot reālos braukšanas apstākļus, ir atļautais un atbilstošais ātrums, kas bieži nav viens un tas pats. Sliktos laika apstākļos, kad ceļš ir slidens, piemēram, uz tumšā ledus, arī atļautie 90, 70 vai pat 50 km/h var būt pārāk liels ātrums, savukārt ideālos laika apstākļos neliela ātruma pārsniegšana var vēl nebūt izšķirošs avārijas iemesls. Tātad paralēli satiksmes noteikumu ievērošanai ir jāseko veselajam saprātam, kurš parādīs pareizo ceļu, ja arī tas nebūs precīzi aprakstīts satiksmes noteikumos.

Nav taisnība, ka Latvijā nevienu nesatrauc satiksmes drošības bēdīgā statistika, ka ir tikai runas bez reālas rīcības. Šogad deviņos mēnešos situācija ir kaut nedaudz uzlabojusies, tomēr ne pietiekami, lai runātu par kādu pozitīvu tendenci. Satiksmes negadījums ir ne tikai likumsakarība, bet arī nelaimīgs atgadījums, kāds teiktu liktenis, kuru nevar plānot un prognozēt. Tomēr, uz ceļa nelaimīgo likteņa pavērsienu var atbaidīt ar atstarotāju vai atstarojošo vesti.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis.Iepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija