« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Autovadītāj! Uzmanies, riteņbraucējs!

(12.03.2015)

Laikā, kad Rīgā un citās Latvijas pilsētās sākam piemirst, kā izskatās sniegs, kad laiks ir sauss, šad tad saulains, kad marta sākumā ir neierasti silts, autovadītāju optimisms par braukšanas apstākļiem aug ik dienu, pat neskatoties uz dažviet bēdīgo ceļu kvalitāti. Pieaug arī bezrūpība, jo nav nepieciešams uzmanīties, kā uz slidena, apledojuša ceļa, tomēr kopā ar autovadītājiem ceļu satiksmē sāk piedalīties arvien vairāk riteņbraucēji, mopēdisti un motociklisti. Daudz kur Rīgā daļa brauktuves kā velo josla ir nodota riteņbraucējiem, laika apstākļi kļūst arvien pateicīgāki braukšanai uz diviem riteņiem, arvien biežāk izskan aicinājumi pārvietoties veselīgi un kāpt ārā no autiņiem, tas viss ik dienu palielina mazaizsargāto satiksmes dalībnieku apjomu, un arī pētījumi liecina, ka riteņbraucēju skaits pieaug ik gadu it īpaši Rīgā.

Autovadītājiem jābūt gataviem satiksmes dalībnieku strukturālajām izmaiņām pavasarī, jo statistika liecina, ka divas trešdaļas no satiksmes negadījumiem, kuros iesaistīti riteņbraucēji, notiek ritenim saduroties ar automašīnām un sabiedrisko transportu. Piemēram, ikdienā braucot pa kādu ielu, kuras malā ir velo josla, autovadītājs ziemā ir pieradis, ka josla tukša, un nekas nenotiek, ja tajā nedaudz iebrauc. Tomēr laiks mēdz skriet vēja spārniem, un risks, uzbraucot uz velo joslas, iekulties nepatikšanās un nodarīt traumu riteņbraucējam pieaug ik dienu. Turklāt jāņem vērā, ka visiem autovadītājam ir apliecība, kas praktiski apliecina, ka autovadītājs zina satiksmes noteikumus. Diemžēl ne visi riteņbraucēji zina šos noteikumus, tādēļ viņu rīcība uz ceļa var būt neadekvāta. Latvijas statistika ir satraucoša, jo starp ievainotajiem satiksmes dalībniekiem, visstraujāk par 16,2% ir audzis tieši riteņbraucēju skaits, bet kopā bojāgājušo riteņbraucēju, mopēdistu un motociklistu skaits ir audzis no divdesmit sešiem 2013. gadā līdz trīsdesmit diviem 2014. gadā. Eiropas pieredze liecina, ka palielinoties riteņbraucēju skaitam, palielinās arī negadījumos cietušo un pat bojāgājušo skaits viņu vidū.

Lai pavasaris atnestu tikai patīkamas un priecīgas vēstis un noskaņojumu, autovadītājiem lielāka uzmanība jāpievērš mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem. Veicot labo pagriezienu pāri velo joslai, īpaši rūpīgi skatīsimies atpakaļskata spoguļos vai pat pametīsim skatu pār plecu. Velo josla ir paredzēta riteņbraucējiem, izvairīsimies, veicot kādu apbraukšanas manevru, tajā iebraukt. Tas ir pretrunā ar satiksmes noteikumiem un var autovadītājam izraisīt negaidītas problēmas, ja uz velojoslas notiek kāda sadursme. Tāpat izvairīsimies atstāt savu spēkratu uz velo joslas, jo riteņbraucējam tad ir jāizbrauc uz brauktuves, kur var notiks sadursme ar auto. Īpaši grūti to izpildīt ir komerctransporta vadītājiem, jo bieži nav kur auto novietot. Visur nav sakārtota infrastruktūra pie veikaliem, kafejnīcām un citiem objektiem, lai netraucēti varētu izkrautu preci, tomēr velo josla ir paredzēta riteņbraucējiem, nevis preču izkraušanai. Uzmanīgiem jābūt taksometru šoferiem, kuri bieži apstājas, paņem vai izlaiž pasažierus un uzsāk braukt. Durvju atvēršana, apstāšanās, uzbraucot uz velo joslas, braukšanas uzsākšana, nepaskatoties spoguļos, var izraisīt sadursmi, ja autovadītājs nav pietiekami uzmanīgs.

Tuvojoties siltajai sezonai, valsts institūcijām, pašvaldībām un sabiedriskajām organizācijām arvien skaļāk jārunā par visu satiksmes dalībnieku, viņu vidū arī mazaizsargāto satiksmes dalībnieku savstarpējām attiecībām un pieklājību uz ceļa. Tas jāveic ar dažādu satiksmes drošības projektu palīdzību, kā arī jāpilnveido ceļu infrastruktūra, lai nesakārtoti ceļi neprovocētu dažādu satiksmes dalībnieku domstarpības vai pat sadursmes. Starptautiskā automobiļu federācija (FIA) ir uzsākusi plašu satiksmes drošības projektu (Think bikes), kurā varētu piedalīties līdz pat 111 auto un moto klubi Eiropā, Vidējos austrumos un Āfrikā. Projektā iesaistīsies arī Latvijas Automoto biedrība. 

Autoklubam LAMB, kā sabiedriskai organizācijai, ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādejādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklisIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija