« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Ar gaismas spēku pret tumsu!

(27.08.2014)

Lai arī kādas būtu akcijas, amatpersonu izteikumi, televīzijas un vides reklāmas vai aicinājumi sociālajos tīklos, katru gadu, pagarinoties diennakts tumšajam laikam, negadījumu skaits uz ceļiem palielinās. Lai mazinātu bojā gājušo un cietušo skaitu 19. augustā valdība lēma, ka turpmāk, pārvietojoties pa brauktuvi, ārpus apdzīvotām vietām vai arī apdzīvotās vietās, kur nav trotuārs un ir slikts apgaismojums, būs jālieto atstarojošā veste vai cita veida apģērbs ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Jau sen gan valsts institūcijas, gan sabiedriskās organizācijas, arī Latvijas Automoto biedrība, pievērsa uzmanību, ka neatbilstošā ceļa infrastruktūra un gājēju neredzamība ir pamat iemesls daudzām rudens traģēdijām. Atstarojoša veste, kas atspīd tumsā, savlaicīgi brīdinās autovadītāju un sadursmes risks ievērojami samazināsies.

Tieši vasaras beigas ir īstais laiks, lai atgādinātu aizvadītā gada asiņaino novembri, kad uz Latvijas ceļiem bojā gāja 27 cilvēki, pārsvarā gājēji. Iemesls bija sliktā redzamība, kad gājēja stāvs pēkšņi iznirst autovadītāja priekšā un pēdējais vairs nespēja noreaģēt. Šī gada statistika liecina, ka arī šogad liela daļa no visiem satiksmes negadījumos cietušajiem ir mazaizsargātie satiksmes dalībnieki, arī bojā gājušo skaits ir par divdesmit diviem vairāk nekā aizvadītā gadā atbilstošā laika posmā, tādēļ ir akūta nepieciešamība veikt būtiskas izmaiņas, lai uzlabotu drošību uz ceļa.

Jāuzsver, ka ne mazāk svarīgas labai redzamībai uz ceļa ir pareizi noregulētas autogaismas, lai tās izgaismotu ceļu, autovadītājs savlaicīgi redzētu gājēju vai velosipēdistu, nevis apžilbinātu pretimbraucošos. Tāpat svarīgi vienmēr ievērot FIA satiksmes drošības 10 zelta likumus http://www.goldenrules-fia-michelin.com/?lang=en .

Ja visur Latvijā būtu perfektas ietves gājējiem, veloceliņi, ideāls apgaismojums un drošības prasībām atbilstošas gājēju pārejas, tad nebūtu nepieciešamība valkāt vestes. Var, protams, analizēt dažādu cilvēku temperamentu ietekmi uz satiksmes drošību, vai pat vērtēt kā izcilais psihiatrs Zigmunds Freids rīkotos kādā sarežģītā situācijā uz ceļa, tomēr ka tik šī analīze nav jāveic slimnīcā pēc sadursmes ar auto. Viss nenotiek tik ātri kā mēs vēlētos, tādēļ atceroties aizvadītā gada traģiskos notikumus, labāk izmantot iespēju uzvilkt vesti. Ar to visus tumšā laika satiksmes drošības riskus nenovērst, tomēr veste ir operatīvs risinājums, kamēr atbilstošā ceļu infrastruktūra sasniedz nepieciešamās drošības prasības. Tāpat ceram, ka Satiksmes ministrijas prezentētā Valsts autoceļu sakārtošanas programma 2014. - 2020. gadam dos vajadzīgo ieguldījumu ceļu sakārtošanā.

 

Starp ideju un rezultātu ir tāls ceļš ejams, tādēļ pats valdības lēmums vēl bojāgājušo skaitu nesamazinās. Vestēm jābūt pieejamām katrā pilsētā, novadā vai pagastā. Ceļu satiksmes drošības direkcijas apņemšanās izdalīt ievērojamu vestu skaitu plānotās rudens akcijās ir nozīmīgs, tomēr katram gājējam to izdalīt nevarēs. Pirmkārt tās tiks izdalītas maznodrošinātiem iedzīvotājiem. Turklāt katrā lauku veikalā, iespējams pasta nodaļā, pagastmājā ir jābūt iespējai vesti iegādāties par pieņemamu, nelielu cenu, turklāt vestei jābūt piemērotai pircēja vajadzībām. Nav jēga novembrī, kad cilvēki valkā biezas jakas, pārdot vai dalīt uz vasaras krekla velkama izmēra vesti. Tādu iedzīvotāji nevilks, jo uz jakas nevarēs uzvilkt, tātad labam lēmumam jāseko labai realizācijai. Vēl būtu svarīgi, lai policija vismaz pārejas periodā neuzsāktu jestru to gājēju sodīšanu, kuriem nav atstarojoša apģērba, bet sākotnēji brīdinātu un vēlreiz izskaidrotu nepieciešamību.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis.Iepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija