« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Atļautais ātrums jānosaka precīzāk!

(08.05.2014)

Situācijai atbilstoša ātruma izvēlē ir viens no svarīgākajiem drošas satiksmes priekšnoteikumiem. Bīstams satiksmes dalībniekiem var būt gan palielināts ātrums, gan nepamatoti lēna braukšana, kas bremzē kopējo transporta plūsmu un piespiež citus autovadītājus veikt apdzīšanas manevrus.

Jo lēnāk, jo labāk – šādam apgalvojumam nav pamatojuma, tāpat kā nav atbalstāma pārgalvīgi ātra braukšana. Ātruma izvēlei jābūt saistītai ar konkrētā ceļa kvalitāti, satiksmes intensitāti, gadalaika, veselā saprāta un citiem apsvērumiem, kas atšķiras dažādās situācijās.

Tādēļ Latvijas Automoto biedrība (LAMB) jau ilgāku laiku ir aicinājusi gan valsts, gan pašvaldību atbildīgās amatpersonas piemērot individuāli izvērtētas prasības dažādiem ceļu posmiem pilsētās un laukos. Dzirdīgas ausis šis LAMB priekšlikums ir guvis Ceļu satiksmes drošības padomē, un to atbalsta arī satiksmes ministrs. Katrs autovadītājs zina, ka, salīdzinājumā ar lielāko daļu pārējo ES valstu, Latvijā var būtiski atšķirties vienāda statusa ceļu kvalitāte un infrastruktūra. Bieži ātruma izvēles svarīgākais priekšnoteikums ir bedru skaits un ceļu stāvoklis, nevis atrašanās vieta – pilsētā vai ārpus tās. Kamēr ceļu kvalitāte ir mūsu tradicionālā sāpe, būtu nepieciešams tos regulāri apsekot un piemērot atsevišķus ātruma nosacījumus. Turklāt ne tikai velkot uz leju, bet arī pieliekot klāt jaunajos, nesen uzceltajos un kvalitatīvajos posmos. Katram skaidrs, ka atrašanās ārpus pilsētas nevar būt iemesls, kādēļ pa izdangātu grants ceļu, var braukt ar tiem pašiem 90 km/h, kā pa nesen uzklātu asfalta segumu.

Traģiskais gadījums uz ceļa Taurupe – Zaube, kur bojā gāja seši jaunieši apliecina, ka brauciens pa grants ceļu ar it kā atļauto 90km/h ātrumu var būt pielīdzināms pašnāvībai. Uz šādiem ceļiem jābūt precīzākiem ātruma ierobežojumiem. Savukārt traģēdija Jūrmalā atgādina, ka likumdošana nepalīdzēs, ja klāt nestāvēs veselais saprāts. Katram ceļu satiksmes negadījumam ir sava specifika, kas bieži saistīta ar atļauto ātrumu konkrētā ceļa posmā.

Vairākās ES valstīs kā Austrijā, Francijā, Vācijā, Beļģijā un citur arvien plašāk pilsētās tiek ieviests atļautais ātrums 30 km/h. Saglabājot kopējo atļauto ātrumu 50 km/h arvien vairāk ir 30 km/h zonas, dažkārt tās ietver pat visu pilsētas centru. Rīgā šādi ierobežojumi jau ir ieviesti pie skolām un bērnu dārziem, citur tie būtu ļoti rūpīgi apsverami. Visdrīzāk tie tikai palielinātu soda naudu skaitu par pārkāpumiem, kas satiksmi apdraud minimāli. Tomēr ir atsevišķi ceļi gan Rīgā, gan citās pilsētās, kur ātruma samazinājums vajadzīgs neatbilstošās infrastruktūras un sliktās ceļu kvalitātes dēļ, lai autovadītājs brīvi nebrauktu ar 50+ un pēkšņi nepārsitu riepu, vienlaicīgi izvērtējot, kur atļauto ātrumu varētu palielināt. Apsekošana un atļautā ātruma noteikšana jāveic periodiski, to nepieciešamības gadījumā varētu mainīt sezonāli, un, protams, ja ceļš rekonstruēts, turklāt gan uz leju, gan augšup.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklisIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija