« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Vai atveseļojamies no sabrukušo ceļu slimības?

(16.01.2014)

250 miljonus eiro vērtā autoceļu būvdarbu iepirkuma plāna apstiprināšana vieš cerības katrā autovadītājā, ka Latvijas ceļu sabrukšanas slimība tiek izslimota un pakāpeniski uzsākas atveseļošanās process. Tā būtu laba vēsts ne tikai visiem satiksmes dalībniekiem, bet arī kopumā valsts tautsaimniesčibai, jo  ceļi ir būtisks ekonomiskās attīstības elements, no to kvalitātes ir atkarīga gan uzņēmējdarbības asinsrite, gan jebkura cita transporta komunikācija, kuras efektivitāte ietekmē plānotā mērķa sasniegšanu.

Esam gan dzirdējuši ekspertu vērtējumu, ka ceļu sabrukšanas apturēšanai un tai sekojošai  infrastruktūras attīstībai bija nepieciešami kādi 300 miljoni latu gadā, tātad aptuveni 430 miljoni eiro, tomēr arī šā gada plāns ir optimistisks. Skaidrs, ka tuvākajā laikā kā Vācijā un Spānijā vai kaut vai Igaunijā nebrauksim, tomēr kustība  Nigērijas virzienā tiktu apturēta. Pozitīvi vērtējams, ka ceļu infrastruktūra ir viena no ES struktūrfondu ieguldīšanas prioritātēm, jo vairāk nekā puse (136 miljoni eiro) ceļu bīvei būs no Kohēzijas fonda un  Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.

Tomēr ekspertu uzdevums ir ne tikai norādīt uz pozitīvo virzību, bet arī meklēt riskus, lai iecerētie plāni īstenotos, un autovadītāji nejustos apmānīti, jo solījumi neatbilstu realitātei.

Viens no riskiem, kuru jāpiemin ir līdz šim daudz kritizētais, tomēr joprojām saglabātais iepirkumu vērtēšanas princips – lētākais ir labākais. Daudz esam dzirdējuši par nepamatoti zemajām tāmēm, kuras gatavotas tikai ar mērķi uzvarēt iepirkumā, savukārt pēc uzvaras, uzņēmums ir spiests krāpties, lai noturētos iesniegtās tāmes ietvaros.

Autoklubs LAMB bieši saņem satraucošas ziņas no saviem biedriem un citiem autovadītājiem par plaisām, bedrēm, risām un citiem bojājumiem nesen uzbūvētos ceļos. Visdrīzāk nekvalitatīvais darbs ir saistīts ar jau pieminēto tāmi, kura gatavota konkursam nevis darbam. Uzņēmējs ir uzvarējis, taču lai uzbūvētu ceļu ir jākrāpjas - vai nu alga jāmaksā aploksnēs, vai jāekonomē uz materiāliem vai jāveic citas mahinācijas.

Lai no tā izvairītos, būtu jāievieš neatkarīga tāmētāju institūcija. Tātad iepirkuma rezultātā neieinteresēts tāmētājs noteiktu minimāmo tāmes robežu, par kuru zemāk objektu nav iespējams uzbūvēt. Attiecīgi iepikumus izvērtējot, visi piedāvājumi, kas būtu zemāki par neatkarīgo vērtējumu, netiktu atbalstīti. Tas mazinātu dalībnieku interesi iesniegt cik vien iespējams vai pat neiespējams lētus piedāvājumus, lai tikai saņemtu pasūtījumu.

Aplūkojot Latvijas Valsts ceļu mājas lapā esošo karti, kurā norādīti būvējamie un labojamie ceļu posmi, rodas divejādas pārdomas. No vienas puses it kā labi pārredzams, kur darbi tiks veikti un par kādiem līdzekļiem, no otras puses nav iespējams gūt kopiespaidu, kādi tad ceļi būs, kad norādītos posmus salabos vai uzbūvēs. Būtu svarīgi redzēt, kādā stāvoklī ir ceļa posmi blakus kartē iezīmētajām krāsainajām svītriņām. Vai nebūs tā, ka uzlabotais posms savienos divus kartupeļu laikus. Svarīgākais taču ir lai autovadītājs ar nesalauztu spēkratu sasniegtu mērķi un sliktā ceļa dēl nenokļūtu avārijā, nevis lai galapunktā stāstītu, cik labs bija ceļš no kāda 30. līdz 45. kilometram.

Domājot par ceļu infrastruktūras attīstību, jāatgādina, cik svarīga ir pareizi ieguldīta akcīzes nodokļa nauda. Jācer, ka plāns arvien palielināt to nodokļa daļu, kas domāta ceļiem tiks īstenots, un jau drīzumā tie būs 80%. Nākotnē visi autovadītāju maksātie nodokļi vai nodevas būtu jāiegulda ceļu infrastruktūrā un satiksmes drošības uzlabošanā, nevis budžeta caurumu lāpīšanā.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklisIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija