« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Gājēju drošība, kā prioritāte Eiropas Savienībā un Latvijā

(16.05.2013)

No 6. līdz 12. maijam tiek atzīmēta ANO Globālā satiksmes drošības nedēļa. Tās ietvaros Eiropas Savienībā tika rīkots gājēju drošībai veltīts pasākumu kopums ar nosaukumu „The long short walk” (garais, īsais gājiens), kas sākās Briselē ar organizētu gājienu, kuru vadīja ES Transporta komisārs Sīms Kallas. Nedēļas laikā gan ES „galvaspilsētā”, gan dalībvalstīs notika dažādas akcijas, kuru mērķis bija pievērst uzmanību vismazaizsargāto satiksmes dalībnieku drošībai, jo katru gadu pasaulē bojā iet vairāk nekā 250 000 gājēju.

„Ja salīdzinām ES dalībvalstis, tad ar satraukumu jāsecina, ka tieši Latvijā gājēji ir visapdraudētākie, jo veido 35% no visiem satiksmes negadījumos bojāgājušajiem. Savukārt, ja saskaitām kopā gājējus, riteņbraucējus, mopēdistus un kvadraciklistus, tad šo bojāgājušo un mazaizsargāto satiksmes dalībnieku daļa ir vēl šausminošāka – 51% jeb 90 cilvēki no 177, tātad lielākā daļa. Tik liels īpatsvars nav nevienā citā ES valstī, kas ne tikai izraisa satraukumu, bet arī liek aktīvi meklēt risinājumus, lai situāciju pēc iespējas ātrāk uzlabotu”, uzsver Autokluba LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Aktuāls iemesls apdraudējumiem ir regulējamu gājēju pāreju, gājēju tiltiņu un apakšzemes pāreju trūkums. Cilvēkiem ir savi dabiskie ikdienas maršruti atkarībā no dzīves un darba vietām, sabiedriskā transporta pieturām, veikaliem, valsts un pašvaldību iestādēm un citiem objektiem, kas jāapmeklē. Balstoties uz šiem iedzīvotāju tradicionālajiem maršrutiem jau ir veidotas līdzšinējās gājēju pārejas, tomēr pagaidām nepietiekami. It īpaši svarīgi ir panākt drošāku vairākjoslu šoseju šķērsošanu, izbūvējot gājēju tiltiņus un apakšzemes pārejas. Saprotams, ka pretarguments būs kārtējais naudas trūkums, tomēr tad jāatgādina, ka viens bojāgājušais pēc CSDD datiem valstij un tautsaimniecībai nodara zaudējumus 350 000 latu apmērā. Protams, nav naudā izmērāms zaudējums, kas nodarīts tuviniekiem, tādēļ tiltiņa vai tuneļa celtniecība vairs nav tik dārga, kā sākotnēji izskatās.

Cits ne mazāk izplatīts iemesls ir jau esošo neregulējamo gājēju pāreju nepietiekama drošība, tajā skaitā apgaismojuma trūkums un dažkārt bīstamais izvietojums. Autovadītāji, kas ikdienā brauc pa vienu maršrutu, zina pāreju atrašanās vietas, bet kā, lai tās pamana iebraucējs no citas pilsētas vai pat valsts, ja naktī tās ir tumšas un atrodas aiz līkuma vai tilta apakšā. Spilgts piemērs ir gājēju pārejas Kalnciema tilta abās pusēs, kas, lai gan ir apgaismotas, tomēr nav pietiekami drošas. Gājējam ir jāšķērso vairākas joslas vienā virzienā, intensīvas automašīnu plūsmas laikā, tādēļ būtu nepieciešama vismaz viena divu līmeņu gājēju pāreja.

Lai pievērstu uzmanību gājēju pāreju nepietiekamai drošībai Autoklubs LAMB jau ziemā rīkoja konferenci „Gājēju pāreju vieta un loma satiksmes infrastruktūrā” http://www.lamb.lv/index.php?id=107, kuras dalībnieki, valsts un sabiedrisko organizāciju pārstāvji bija vienisprātis, ka pāreja drošībai nav pietiekama.

Diemžēl jāatzīst, ka sava daļa kritikas jāuzņemas pašiem gājējiem, kuri cenšas šķērsot ielu neatļautās vietas, kā arī tumšajā diennakts laikā neizmanto atstarotājus. Joprojām, arī pēc gājēju tiltu pabeigšanas, braucot pa šoseju uz Jūrmalu, var redzēt gājējus, kas šķērsojot brauktuvi nopietni riskē ar dzīvību.

Īpaša riska grupa, kam jāpalīdz un jāatgādina par satiksmes drošību, ir bērni, kuriem jau skolā un ģimenē ikdienā atkal un atkal jāstāsta par ceļu satiksmi un iespējamajiem riskiem. Tātad ir labi zināms pasākumu komplekss, kas veicams, lai satraucošās tendences attīstība tiktu apturēta, un nepieciešama tika apņēmība un tālredzība. 

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

 

Autoklubs LAMBIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija